Co zaliczamy do roślin bobowatych?

Co zaliczamy do roślin bobowatych?

Warto przeczytać

Rośliny bobowate, zwane również motylkowatymi, odgrywają istotną rolę w rolnictwie, zarówno ze względu na ich wpływ na jakość gleby, jak i wartość odżywczą. Szerokie zastosowanie tych roślin pozwala na wykorzystanie ich w różnych dziedzinach, takich jak produkcja pasz, płodozmian czy nawet uprawy ozdobne. W poniższym artykule przedstawiamy, co zalicza się do roślin bobowatych.

Istotne zalety roślin bobowatych

Jednym z najważniejszych atutów roślin bobowatych jest ich zdolność do wiązania azotu atmosferycznego. Dzięki współpracy z bakteriami współżyjącymi przekazują związany azot innym organizmom żywym, co przyczynia się do wzbogacenia gleby. Rośliny z rodziny bobowatych nie potrzebują intensywnego nawożenia azotowego, skoro same zaspokajają sporą część własnych wymagań w tym zakresie.

Bobowate biorą też udział w wiązaniu gleby, zapobiegając jej erozji. To jednak nie koniec korzyści płynących z ich uprawy, o czym więcej mówi pracownik sklepu internetowego z nasionami w Małopolsce: Bobowate wpływają na jakość gleb, ale też stanowią doskonałe źródło składników odżywczych. Na ich bazie powstają doskonałe pasze, dające możliwość skarmiania również zimą, a to dlatego, że doskonale nadają się na kiszonki.

Rośliny bobowate w Polsce

W Polsce uprawia się wiele gatunków roślin bobowatych, zarówno strączkowych grubonasiennych, takich jak fasola, seradela, łubin, soja, groch i oczywiście bobik, jak i drobnonasiennych motylkowatych. Wśród nich znajdują się koniczyny czy lucerna mieszańcowa. Rośliny te występują również w stanie dzikim, stanowiąc ważny element flory kraju.

Warto wspomnieć też o roślinach strączkowych paszowych, takich jak łubiny, wyka siewna i kosmata czy peluszka. Ze względu na wysoką zawartość białka używa się ich w postaci zielonek, kiszonek, sianokiszonek lub nasion. Do innych roślin bobowatych zaliczają się rośliny lecznicze, np. lukrecja i nostrzyk biały i żółty, oraz rośliny ozdobne, np. złotokap, glicynia, karagana i glediczja.

Wpływ roślin bobowatych na rolnictwo

Uprawa roślin bobowatych przynosi liczne korzyści dla rolnictwa. Dzięki zdolności do wiązania wolnego azotu z powietrza cechują się niskim zapotrzebowaniem na nawożenie azotowe, co oznacza mniejsze koszty dla rolników. Dodatkowo wprowadzenie roślin bobowatych do uprawy pozwala na dostarczenie niezbędnych mikroelementów, wpływających na wydajność i jakość plonów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments