Mała przestrzeń ogrodowa z pomysłem - uczta dla duszy i ciała

Mała przestrzeń ogrodowa z pomysłem – uczta dla duszy i ciała

Artykuł Miesiąca

Dysponując nawet niewielką przestrzenią ogrodową koło domu jesteśmy w stanie stworzyć z niej miejsce magiczne. Wystarczy interesująca koncepcja ogólna poparta wieloma ciekawymi pomysłami i nie dużym nakładem finansowym możemy dokonać metamorfozy naszego ogródka. Poniżej kilka inspirujących wskazówek, które ułatwią to ambitne zadanie.

Kameralność ponad wszystko – początek przygody z ogrodem

Nie ma mowy o stworzeniu nastrojowej przestrzeni ogrodowej, jeśli narażeni jesteśmy na spojrzenia ciekawskich przechodniów, czy też nawet konieczność regularnej rozmowy „przez płot” z bardzo miłym sąsiadem. Zadbajmy o intymność i relaksujący klimat naszego ogródka. Pomóc w tym może przede wszystkim roślinność. Zakup wysokich, zimozielonych drzewek nie jest może najekonomiczniejszą opcją, ale zdecydowanie wieloletnią i ekologiczną. Pomyśleć można także o zimozielonych pnączach. Prostym sposobem na zapewnienie intymności jest zamontowanie drewnianego, wysokiego płotu ogrodowego. Dostępne są one w rozmaitej kolorystyce, a część z nich posiada również walory dekoracyjne. Przy płotach ażurowych posadzić można na przykład pnące róże. Pamiętajmy o solidnym zamocowaniu ogrodowego płotu do ogrodzenia na przykład za pomocą elastycznych opasek zaciskowych, zwanych popularnie trytytkami. Takie zabezpieczenie pozwoli na przetrwanie nawet mocnych wiatrów.

Dokładny plan małego ogrodu – bez niego trudno o właściwe decyzje

Centralnym miejscem naszej niewielkiej przestrzeni ogrodowej będzie oczywiście kameralny kącik wypoczynkowy. Może ktoś w okolicy pragnie pozbyć się starych mebli ogrodowych, które my będziemy mogli wykorzystać po odpowiedniej renowacji? Styl vintage w małych ogrodach jest jak najbardziej pożądany. Z miejsca wypoczynkowego powinien roztaczać się widok na najpiękniejszą część ogrodu, a więc na rabaty kwiatowe. Otoczmy się niewymagającymi hortensjami i różanecznikami. Przy wejściu do domu ustawmy rozmaite donice, mniejsze i większe, wykonane z różnorodnych materiałów. Wyeksponujmy w nich piękne kwiaty jednoroczne. Najprostsze w utrzymaniu w miejscach mocno nasłonecznionych będą pelargonie i petunie. W cieniu doskonale sprawdzą się rozmaite odmiany begonii. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. W upalne dni rośliny w donicach potrzebują podlewania nawet kilka razy dziennie. Podzielmy nasz ogród na części, dzięki czemu nasza przestrzeń zostanie uporządkowana i będzie miła dla oka. Stosujmy niskie płotki i obrzeża. Stwórzmy ścieżki ogrodowe pokryte ozdobnymi kamieniami lub dekoracyjną korą. Ciekawą opcją jest zastosowanie trwałej galanterii betonowej przypominającej drewno. Dzięki temu nasz ogród będzie przytulny. Pomyślmy o oryginalnym elemencie naszego ogrodu, który będzie przyciągał uwagę i inspirował. Mini skalniak, oczko wodne, kolekcja sukulentów, a może stylowa rzeźba?

Rozpoczęcie wiosny w ogrodzie – zadbaj o efekt wow!

Już w drugiej połowie marca odwiedźmy pobliskie centrum ogrodnicze lub targi zieleni i zaopatrzmy się we wczesnowiosenne kwiaty. W oryginalnej donicy posadźmy piękne stokrotki, niezapominajki, bratki lub wdzięczne prymule. Można tworzyć z nich kompozycje jednobarwne lub też kolorowe. Są one bardzo odporne na przymrozki, ale pamiętajmy o okryciu ich w przypadku opadów śniegu. Poprzedzającej jesieni możemy również pomyśleć o posadzeniu w ogrodzie cebulek wielobarwnych tulipanów, narcyzów, krokusów, czy też pierwiosnków. Widok budzących się do życia kwiatów w mroźny, marcowy poranek nie ma sobie równych i potrafi zapierać dech!

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments