Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Prasówki

Lato ostatnie chwila, w jakim chętnie spędzamy pora na nowoczesnym powietrzu i usuwamy się na wyprawy do lasów, parków, bądź też nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli realizujemy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W czasie spotkania tego gada dużo osób odczuwa lęk myśląc, że tylko widzi żmiję, jednak najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich częste cechy, które są zazwyczaj widoczne teraz na pierwszy etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby poznać te dwa rodzaje węży, należy posiadać informację działającą ich istotnych cech, takich jak np. sylwetka i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży przechodzi na wygląd pracownika i regularnie nie daje czasu na działanie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w jasnych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i nie nie zamierzają uciekać. To typowy widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W czasie spotkania węża ważną pracą, o której powinniśmy mieć jest charakterystyczny zygzak, piszący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, możemy stanowić szczęśliwi. Że jesteśmy bowiem do działania z własnym rodzajem węża. Jeśli gad jest przyjemny możemy również zwrócić uwagę na jego głowę. U żmii stanowi ona bezpośrednio oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tak jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest natomiast jadowity, dlatego także nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona także z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak wiele rzadziej, niż w wypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź brązowy kolor, natomiast na jego osobie wybierają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, znacznie szybko rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, natomiast na wygląd człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może dążyć do 100 centymetrów długości a niejednokrotnie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze mięsa oraz minusa charakterystycznego zygzaka. Najbardziej istotną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, znajdujące się na jego osobie. Wąż tenże w spraw zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, iż jest matowy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy także stanowi słabszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są i bardzo cieńsze niż żmije. Grubość ich grona jest krótsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej istotną cechą żmii jest spędzający na jej ciele zygzak oraz osoba, która szybko odznacza się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To masywne węże, które są z normy znacznie większe z pozostałych gatunków, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełnie czarne, dlatego też zygzak na ich gronie potrafi nie być pewny.

Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na prostej możliwości?

Spotykając w bliskim otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze posiada to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy gwałtownych ruchów natomiast nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby wywołać np. do ukąszenia. Żmija jest skromna i prawdopodobnie ucieknie na nasz widok, choć w spraw, skoro nie jest ulubiony ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Gdy natomiast nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w stronie kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a potem starać się unieść w głowę. Jeśli jest taka oferta można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona występuje w bezpiecznym miejscu. Daleko jest i dać na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To potrzebne ze powodu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments