Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Wiosenne przycinanie krzewów oraz drzew

Artykuł Miesiąca

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew. Przycinanie krzewów i drewien stanowi jednym spośród wielu zabiegów, o które musimy co roku zadbać by rosły tak plus stary młode. Traktuje toż również funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują idealniejszy dla oka pokrój. Warto jednakże pamiętać, że przycinaniem należy zająć zawsze we ważnym momencie. Zależy to od wyboru zaś jego potrzeb, przecież w grupy przykładów będzie wtedy wczesna wiosna. Przycina się większość roślin, ale nie wszystkie, warto to dowiedzieć się na aktualny fakt trochę bardzo.

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede każdym dlatego, że tego muszą. Większość produkowanych w nowoczesnych ogrodach odmian stworzono sztucznie. Dużo ich cech – mimo że są znane z problemu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny też nie są najlepiej przystosowane do warunków. Wiele rodzajów zostało spowodowanych z bardzo różnych części świata i więcej niekoniecznie pragną zawierać u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny to potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rozpuszczają się znacznie lepiej. Dla większości krzewów i drewien istnieje wtedy między innymi przycinanie.

Przycinanie wpływa na dowód, że gałęzie nie rosną zbyt gęsto. Dzięki temuż do wszystkich, nawet tych niżej położonych dociera światło słoneczne, które jak wiadomo przydatne jest roślinom do utrzymania. Bez tego, dolne i psychiczne części rośliny toczyły się gorzej, a nawet usychały. Przycinanie drzew, a zwłaszcza drzew owocowych ma więcej inny cel. Dzięki zmniejszeniu liczbie gałęzi roślina rozwija bardzo większe, a nierzadko także smaczniejsze owoce.
Kiedy przycinać rośliny?

Podstawa jest tutaj bardzo przystępna. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być dobre. Do przycięcia roślin przydatne jest kilka dni z dobrymi temperaturami. Toż wyjątkowo istotne. Jeżeli zaraz po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera może się to niezwykle negatywnie odbić na ich formie. Nie wolno tegoż pracować również zbyt późno. Najważniejszą granicą jest tutaj wydawanie przez rośliny liści. Kiedy to spotka, nie powinno się obecnie ich w możliwościom roku przycinać. Nieco jednak inaczej sytuacja jest się w wypadku roślin, których kwiaty poprawiają się na celach zeszłorocznych. Te gatunki przycina się jesienią, po przekwitnieniu.
Czy przycina się wszystkie rośliny?

Trzeba jednakże pamiętać, że żyją rośliny, których przycinanie jest wskazane. Są tez takie, jak na dowód wiele roślin używanych do robienia żywopłotów, które przycinanie znoszą bardzo dobra, przecież w wartości stanie ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie znoszą oraz że ono im bardzo zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy poprawiają się najlepiej.
Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania konieczny będzie sekator. Potrafi wtedy żyć mały sekator ręczny, albo większy – oddany do szerszych narzędzi. Ważne by był błyszczący i pomagał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które mną i łamią gałęzie zamiast je przycinać stanowi wyjątkowo niezdrowe dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drewien i krzewów należy także zabezpieczyć odpowiednim środkiem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem artykułu jest Wiosenne przycinanie krzewów i drzew liczący w domowym asortymencie niezbędne narzędzia do wiosennego przycinania krzewów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments