Wylewanie posadzek betonowych - etapy pracy

Wylewanie posadzek betonowych – etapy pracy

Polecne i promocje

W każdym budynku posadzki stanowią fundamentalny element, bez którego dalsza budowa nie ma racji bytu. Jednym z najważniejszych zadań posadzki jest izolacja – dobrze wykonana posadzka pozwoli utrzymać temperaturę w pomieszczeniach oraz nie będzie przepuszczała wilgoci. Aby posadzka była wykonana prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad oraz używanie odpowiednich materiałów. Jeśli pominięty zostanie jakiś etap pracy lub użyte zostaną nieodpowiednie surowce, to posadzka nie spełni swoich funkcji oraz nie będzie nam służyła przez lata w nienaruszonym stanie. Nie ważne czy wylewamy posadzki samodzielnie czy z pomocą fachowców – każdy może popełnić błąd, więc znajomość najważniejszych zasad może nam znacznie ułatwić pracę. Pamiętać trzeba o tym, że nieprawidłowości wykonane na tak wczesnym etapie prac budowlanych, na światło dzienne wychodzą dopiero po latach, a wtedy ich naprawa kosztuje nie tylko wiele pieniędzy, ale także niepotrzebnego stresu. Aby więc ochronić swój portfel i nerwy przed takimi sytuacjami, przeczytaj poniższy artykuł, dzięki któremu w porę zorientujesz się, co trzeba poprawić, aby zapobiec problemom w przyszłości.

Etap pierwszy – izolacja posadzki betonowej

Pierwszą fazą pracy, zanim dojdzie do wylewania posadzki, jest odpowiednia izolacja. Do izolacji posadzki betonowej używamy folii budowlanej. Prawidłowo zaizolowana posadzka zapobiega przenikaniu wilgoci do pomieszczeń. Sytuacja, w której doszłoby do spenetrowania betonu przez wilgoć, mogłaby zakończyć się niemożnością utrzymania temperatury w pomieszczeniach, a nawet pojawieniem się grzyba na ścianach. Wykonując izolację posadzki pamiętajmy o stosowaniu materiałów atestowanych, które dadzą nam pewność, że prawidłowo wykonaliśmy pierwszy etap pracy.

Etap drugi – docieplenie posadzki betonowej

Chociaż folia chroni nas przed wilgocią, która ochładza wnętrza, to do ochrony pomieszczeń przed utratą ciepła konieczne jest docieplenie posadzki. Docieplenie posadzki betonowej wykonujemy za pomocą styropianu lub wełny, choć jest ona stosowana o wiele rzadziej. Najczęściej warstwa docieplenia wynosi od 5 do 15 grubości, zależne jest to od różnicy poziomów między chudziakiem a drzwiami wejściowymi czy tarasowymi. Wybrany przez nas styropian musi być odpowiedniej twardości. Materiał układamy naprzemiennie i warstwowo – metoda ta redukuje powstawanie mostków cieplnych, przez które tracimy temperaturę w pomieszczeniach. Następnie wszystkie łączenia uzupełniamy pianką poliuretanową.

Wylewanie posadzek betonowych - etapy pracy

Etap trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Aby posadzka w naszym domu była mocna i trwała, musimy wzmocnić ją odpowiednim zbrojeniem. Do niedawna stosowano do tego celu głównie siatkę zbrojeniową, jednak coraz częściej zastępuje się ją mikrozbrojeniami. Czym są mikrozbrojenia? To rozproszone włókna polipropylenowe, które po dodaniu do mieszanki potęgują odporność posadzki na czynniki atmosferyczne i fizyczne, ulepszają właściwości wylewki oraz redukują rozprzestrzenianie się pęknięć skurczowych w betonie.

Aby zapobiec klawiszowaniu, czyli unoszeniu się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu, konieczne jest stosowanie dybli dylatacyjnych. Dyble zalecane są głównie do podłóg z ogrzewaniem podłogowym, ale także zwykła posadzka nie będzie dzięki nim narażona na pionowe przesunięcia.

Etap czwarty – stosowanie plastyfikatorów

Aby poprawić właściwości fizyczne posadzki, warto zainwestować w specjalistyczną chemię do posadzek. Plastyfikatory mają za zadanie ulepszyć konkretne cechy betonu. Na rynku znajdziemy plastyfikatory, które zwiększają plastyczność betonu, czynią go mrozoodpornym czy przyspieszają lub spowalniają wiązanie betonu. Stosowanie plastyfikatorów podczas wylewania posadzki betonowej znacznie ułatwi nam pracę.

Wylewanie posadzek betonowych - etapy pracy

Etap piąty – wylewanie posadzki betonowej

Przygotowanie mieszanki i jej rozprowadzenie może odbyć się sposobem prostym lub prostszym. Tradycyjna metoda to metoda prosta – odpowiednie proporcje składników mieszamy ręcznie, a następnie rozprowadzamy powstałą mieszankę na izolacji styropianowej. Brzmi niezbyt skomplikowanie, jednak jest to sposób czasochłonny, kosztujący wiele pracy i energii. Sposób prostszy, a przy okazji zajmujący mniej czasu i pochłaniający mniej energii, to wykonanie wylewki i jej rozprowadzenie za pomocą specjalistycznego agregatu. Miksokret (mixokret) to ciężka maszyna budowlana, której zbiornik działa pod ogromnie dużym ciśnieniem, co znacznie usprawnia pracę. Niestety do obsługi tego urządzenia potrzebne jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Z tego właśnie powodu warto zatrudnić specjalistów, którzy wykonają znaczną część pracy za nas, a dodatkowo zrobią to szybciej i dokładniej.

Etap szósty – poziomowanie posadzki betonowej

Podłogi w domu muszą być proste i równe, wszelkie spadki i wzniesienia nie są mile widziane. Aby tego dokonać wykonujemy poziomowanie posadzki. Do poziomowania potrzebny nam będzie niwelator oraz łata aluminiowa (łata posadzkarska). Podczas kupna sprzętu pamiętajmy jednak o tym, że chociaż praca długą łatą jest szybsza, a zakres błędu mniejszy, to jednak potrzeba nie lada wprawy w operowaniu dwumetrową linijką.

Wylewanie posadzek betonowych - etapy pracy

Etap siódmy – zacieranie posadzki betonowej

Zacieranie posadzki betonowej to ostatni etap prac posadzkarskich, który wykonujemy gdy but zatapia się w wylewce na około 3 milimetry. Aby nie uszkodzić wciąż wilgotnej nawierzchni, konieczne jest założenie butów lub klapek posadzkarskich. Zacieranie posadzki wykonujemy za pomocą tradycyjnej pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Chociaż paca posadzkarska jest narzędziem prostym w obsłudze, to jednak ręczne zacieranie posadzki jest bardzo pracochłonne i kosztuje nas wiele czasu i energii. Z tego powodu zdecydowanie lepiej wypożyczyć zacieraczkę elektryczną, dzięki której sprawnie i szybko zakończymy prace posadzkarskie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest
Daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments